8 potravín, ktoré bude váš pankreas určite milovať

Ak ste nikdy nezažili bolesť pankreasu, možno ani presne neviete, aký orgán je alebo aký má význam vo vašom tele. Pankreas je súčasťou tráviaceho systému a leží v brušnej dutine za žalúdkom. Váš pankreas je zodpovedný za produkciu mnohých dôležitých hormónov, ako je  inzulín, poplypeptydy, samotostatín aglukagón.

Pankreas je špongiový a produkuje enzýmy, ktoré štiepia jedlo – rôzne pre rôzne potraviny.Pankreatitída je zápal podžalúdkovej žľazy, ktorý má za následok silnú bolesť, horúčku a hnačku. Zdravie tohto orgánu je životne dôležité pre celkové zdravie. Existuje veľa potravín, ktoré vám môžu pomôcť chrániť pankreas – osem z najpopulárnejších sledovateľov.

1. Cesnak

Je rastlina druhu allium; k ďalším členom tejto rodiny patria pór, šalotka, cibuľa, pažítka a pískavice obyčajné. Tieto potraviny obsahujú síru, arginín, selén, oligosacharidy a flavonoidy, o ktorých sa preukázalo, že bránia rakovine pankreasu.

2. Špenát

Špenát je vynikajúcou voľbou pre zdravý pankreas.

Štúdia uverejnená v časopise Journal of National Cancer Institute ukázala, že strava, ktorá obsahuje špenát a inú zeleninu, poskytuje ochranné látky proti rakovine pankreasu.

3. Probiotický jogurt

Podľa University of Wisconsin School of Medicine and Public Health, probiotics môžu byť prospešné pri udržiavaní zdravej rovnováhy dobrých baktérií v tele.

Jogurt obsahuje aktívne kultúry, ktoré pomáhajú zmierniť trávenie, chrániť tráviaci systém a môžu pomôcť znížiť riziko vzniku určitých zdravotných problémov.

4. Čerešne

Čerešne sú prírodne bohatým zdrojom antioxidantov a perillylalkoholu, o ktorom sa dokázalo, že pomáha predchádzať rakovine pankreasu.

Pri kúpe čerešní a višní by ste mali podľa možnosti ísť ekologicky, aby ste sa vyhli vystaveniu pesticídom a iným škodlivým chemikáliám.

5. Huby

Ukázalo sa, že extrakt z liečivých húb inhibuje rast rakovinových buniek pankreasu.

Huby sú dobrým zdrojom vlákniny, selénu, draslíka a vitamínu D2 s veľmi nízkym obsahom kalórií, dobre varené aj surové.

6. Brokolica

Flavonoid apigenín brokolice chráni tkanivo pankreasu.

Ak chcete získať všetky dôležité živiny z brokolice, zjedzte ju surové alebo iba mierne dusené. Varenie môže odstrániť veľkú väčšinu živín.

7. Sladké zemiaky

Sladké zemiaky, ktoré sú strašidelne tvarované ako pankreas,  poskytujú ochranu pankreasu a uvoľňujú cukry postupne do tela, a tým neprimerane nezaťažujú tráviaci systém.

8. Červené hrozno

Červené hrozno je vynikajúcim zdrojom resveratrolu, prospešného antioxidantu. Resveratrol pomáha predchádzať poškodeniu krvných ciev a zmierňuje zápal.

Presnejšie povedané, zlúčenina tiež indukuje bunkovú smrť (apoptózu) v rakovinových bunkách pankreasu.

Dodržiavaním diéty bohatej na dobré jedlo pre pankreas môžete udržiavať orgán zdravý a znižovať riziko zápalu, infekcie a rakoviny.

Pravidelné cvičenie môže spolu so zdravou stravou bohatou na výživné potraviny obsahovať aj dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravého pankreasu – ako aj každého iného orgánu.

ZDROJ:takprosto.cc


You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>