6 dôvodov prečo musíme konzumovať tento dar prírody

Asi už ste počuli, že zázvor je nášmu zdraviu prospešný. Toto korenie, ktoré bolo po stáročia používané ako pre svoju výraznú chuť, tak pre liečivé vlastnosti, je u nás čím ďalej populárnejší.

Zázvor sa v tradičnej / alternatívnej medicíne používa už po stáročia, a to v rôznych podobách.

A moderné vedecký výskum ukázal, že zázvor má rad terapeutických vlastností. Poďme si povedať, prečo by sme mali zázvor konzumovať.

Čo obsahuje?

Zázvor lekársky (Zingiber officinale) je tropická vytrvalá rastlina pochádzajúca z juhovýchodnej Ázie. Je plná minerálov, ako je draslík, mangán, meď a horčík, a zároveň má vysoký obsah vitamínov A, C a E. Jedinečná chuť a vôňa zázvoru pochádza z prírodných olejov, ktoré zázvor obsahuje, z ktorých najvýznamnejšia je Gingeroly. Gingeroly je hlavnou biologicky aktívnou zložkou zázvoru a je zodpovedný za väčšinu jeho liečivých účinkov. Má silné protizápalové a antioxidačné účinky. Zázvor tiež obsahuje prírodné antibiotikum menom dermcidin.

6 dôvodov prečo jesť zázvor

 1. je dôležitý pre zvýšenie našej imunity a ochrane proti nachladnutiu – má antiseptické účinky
 2. zmierňuje bolesť svalov po telesnej námahe a prináša aj úľavu od opuchov. Je odporúčaný pri liečbe osteoartrózy a reumatickej artritídy.
 3. zvyšuje tvorbu tráviacich štiav a neutralizuje kyseliny v zažívacom ústrojenstve – pomáha od plynatosti až po zvracanie, grganie, pálenie záhy, nadúvanie. Užíva sa tiež ako prevencia morskej chorobe a nevoľnosti pri jazde dopravnými prostriedkami (spojené aj so studeným potením a závratmi), alebo pri nevoľnostiach v tehotenstve.
 4. Pravidelné užívanie zázvoru vedie k zníženiu hmotnosti a úbytku podkožného tuku predovšetkým v oblasti brucha, znižuje hladinu cholesterolu, detoxikuje
 5. zlepšuje kvalitu a pružnosť pokožky a rast vlasov
 6. má protirakovinové účinky

Ako ho konzumovať?

Zázvor samozrejme možno kúpiť v lekárňach ako potravinový doplnok. Najlepšie je ale konzumovať čerstvý zázvor, ktorý si môžeme pridávať do jedál (ideálna je napr. Tekvicové polievka, alebo ho môžeme nastrúhať potrebné na pečené kurča). Výborný je zázvorový čaj, kedy si alebo plátok zázvoru pridať do smoothie.

Recept na zázvorový detoxikačný čaj

Prichádza jarné obdobie, ktoré je najlepšie pre detoxikáciu organizmu. Ponúkame vám recept skvelý zázvorový čaj, pri ktorého pravidelnom užívaní môžeme organizmu vyčistiť sa od odpadových látok, schudnúť, naštartovať metabolizmus.

 • 1/2 hrsti nakrájaného alebo nastrúhaného zázvoru
 • 1 lyžica medu
 • 1 liter pitnej vody
 • štipka kajenského korenia
 • šťava z 1/2 citróna
 • štipka soli

postup:

1. Vodu privedieme k varu, pridáme nastrúhaný zázvor a korenie, osolíme a necháme prebublávať tak 20 minút
2. Čaj necháme vychladnúť, do vychladnutého zamiešame med a citrónovú šťavu
3. Pijeme 2 dl každé 2 hodiny

Zázvorový olej

Zázvorový esenciálny olej obsahuje najviac Gingeroly, spomínané protizápalové a antioxidačné látky, preto ho rad odborníkov odporúča. Môžete ho zakúpiť v kvalitných predajniach so zdravou výživou a užíva sa buď vnútorne, alebo Zeven, kedy ho môžete aplikovať na postihnuté miesta (napríklad pri bolestiach svalov). Neprekračujte odporúčanú dennú dávku, ktorá činí 2 – 3 kvapky zázvorového esenciálneho oleja na postihnuté miesta.

Všetko s mierou

Je bez diskusie, že zázvor je nášmu zdraviu naozaj prospešný. Jeho užívanie nie je nebezpečné, ale odporúčame vám poradiť sa o jeho užívaní s lekárom, najmä ak ste tehotná alebo trpíte chronickým ochorením alebo užívate lieky, ktorých účinnosť by účinné látky v zázvore mohli negatívne ovplyvňovať.

Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku. Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

ZDROJ:kobieceinspiracie.pl

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>