16 tichých príznakov leukémie, ktoré si treba všímať

Leukémia je forma rakoviny, pri ktorej sú postihnuté krvné bunky. Rakovina krvi je výsledkom mutácie buniek kostnej drene. Ako včas rozpoznať príznaky leukémie?

Leukémia alebo rakovina krvi sa prejavuje ako nebezpečné a náhle narušenie životne dôležitej činnosti celého organizmu. Toto sú jasné známky toho, že musíte podstúpiť dôkladné lekárske vyšetrenie. Aký druh ochorenia je leukémia?

Leukémia – rakovina krvi a kostnej drene

Toto je zhubné ochorenie, pri ktorom je narušená produkcia určitých krviniek. Ak počet abnormálnych krviniek prekročí počet zdravých buniek, sú narušené krvné funkcie, čo sa prejavuje zhoršovaním ľudskej pohody. Ochorenie sa vyvíja rýchlo s akútnou leukémiou. Pri chronickej leukémii je pozorovaný oneskorený priebeh ochorenia.

Bez ohľadu na typ leukémie, mali by ste si okamžite všimnúť prvé príznaky choroby, najmä ich kombináciu, a vyhľadať lekára. 

Príznaky leukémie

1. Únava a slabosť

Únava a slabosť sú najbežnejšie príznaky leukémie. Najčastejšie ich spôsobuje anémia (nedostatok červených krviniek). A v prípade chronickej a akútnej leukémie môže byť stupeň prejavu fyzického vyčerpania rozdielny: od malého po extrémny. Ale bez ohľadu na formu leukémie sa tento príznak v priebehu času zhoršuje. Leukémia sa potichu vkráda na človeka. A to je jej najväčšie nebezpečenstvo.

2. Dýchavičnosť

Keď sa človek stáva slabším, stráca sa dych. Vo väčšine prípadov je to výsledok anémie (zníženie počtu červených krviniek). V tele chýba kyslík. Napríklad pri minimálnej fyzickej námahe, napríklad pri pohybe v miestnosti, je ťažké dýchať. Ale dýchavičnosť môže byť tiež príznakom rakoviny pľúc.

3. Vzhľad hematómov na tele

Nevysvetlené modriny na tele sú výsledkom zníženia počtu krvných doštičiek alebo poruchy krvácania. Hematómy sa najčastejšie objavujú na nohách a pažiach.

4. Nezrozumiteľné krvácanie

Rovnako ako modriny, aj nevysvetlené nazálne krvácanie, krvácanie z ďasien, krvácanie z čriev a pľúc môže byť príznakom zníženého počtu krvných doštičiek v krvi alebo poruchy krvácania. To môže naznačovať akútnu formu leukémie.

5. Bodové krvácanie na koži

Tieto malé červené škvrny majú tendenciu zostať nepovšimnuté. Sú bezbolestné, často sa nachádzajú na dolných končatinách členkov a naznačujú znížený počet krvných doštičiek v krvi.

6. Edematózne a nezvyčajne zväčšené ďasná

Aj keď opuchnuté a zväčšené ďasná môžu byť príznakom gingiválnej hyperplázie, vyskytujú sa často v akútnej forme leukémie. Toto je jeden z jeho najzreteľnejších symptómov.

7. Pocit plnosti, nadúvanie

Jedným zo symptómov chronickej a niekedy akútnej leukémie je zväčšená slezina. Zároveň dochádza k prudkému poklesu chuti do jedla. Objavuje sa tzv. „Skorá saturácia“. Osoba je veľmi málo, ale zároveň prichádza pocit plnosti. Dôvodom takého rýchleho nasýtenia je zväčšená slezina, ktorá tlačí na žalúdok.

8. Pohodlie a bolesť v ľavom hornom hypochondriu

Zväčšenie sleziny v dôsledku rozvoja leukémie niekedy spôsobuje pocit nepohodlia a bolesti v bruchu a presnejšie v ľavej hornej časti.

9. Horúčka, zimnica

Horúčka alebo zimnica sú atypickými príznakmi leukémie. Zvyčajne sa vyskytujú iba u štvrtiny pacientov s akútnou leukémiou a takmer nikdy s chronickou formou. Mierne zvýšenie teploty najčastejšie indikuje infekciu a oslabený imunitný systém. Môže to byť tiež spôsobené leukémiou.

10. Nočné potenie

Príčinou nočného potenia sú často rôzne infekcie, ktoré môžu byť tiež spojené s leukémiou. V tomto prípade je rakovina krvi spojená so znížením počtu leukocytov, a teda so znížením obranyschopnosti tela.

11. Závažné bolesti hlavy

Zhoršenie prísunu krvi do mozgu vedie k bolesti hlavy. Časté bolesti hlavy môžu byť príznakom leukémie, ako aj život ohrozujúcich stavov, ako je vnútorné krvácanie do mozgu.

12. Bledosť pokožky

Nezvyčajná bledosť pokožky môže byť príznakom anémie u pacientov s akútnou aj chronickou leukémiou, ako sú bolesti hlavy, únava alebo dýchavičnosť. Ak človek vyzerá veľmi bledo, je pravdepodobne veľmi chorý. Spravidla však prežíva neustálu a vážnu únavu. 

13. Bolesť kĺbov a kostí

Bolesť a bolesti kĺbov a kostí sú relatívne zriedkavé, ale zjavné príznaky, a to pri chronickej aj akútnej leukémii. K tvorbe krvných buniek dochádza v tkanivách kostnej drene. Preto by sa pri akejkoľvek bolesti kostí mala konzultovať s lekárom.

14. Zväčšené lymfatické uzliny

Mali by ste pravidelne kontrolovať lymfatické uzliny v krku, podpazuší a slabinách. Pri leukémii sú lymfatické uzliny zväčšené, zreteľne viditeľné, ale bezbolestné. Lymfatické uzliny majú zvyčajne tendenciu sa zvyšovať v prítomnosti akejkoľvek infekcie v tele. Ale ako sa zotavujú, znižujú sa. Ak lymfatické uzliny zostanú zväčšené dlhú dobu alebo ak budú naďalej rásť, môže to byť spôsobené vývojom leukémie alebo lymfómu.  

15. Erupcia kože

Približne jeden z 20 pacientov s leukémiou má kožné vyrážky. Môžu byť dvoch typov: podobné alergickej žihľavke alebo vo forme podkožných hrčiek. Bez ohľadu na tvar a veľkosť, ktorú majú, majú jednu spoločnú vlastnosť: zväčšujú sa s pribúdajúcou leukémiou. 

16. Časté infekcie a ich relapsy

Pri výskyte akejkoľvek infekcie v tele, ktorá sa prakticky nelieči, musíte urobiť klinický (podrobný) krvný test na kontrolu hladiny leukocytov, hemoglobínu, krvných doštičiek. Indikátory úrovne bielych krviniek, ktoré nespĺňajú normu, naznačujú oslabený imunitný systém. To vysvetľuje tendenciu tela k častým infekciám a prechladnutiu. Tieto a ďalšie príznaky, ako napríklad únava alebo slabosť, sú závažným dôvodom na konzultáciu s lekárom. 

Diagnóza „leukémie“ je pre človeka vždy neočakávaná. Pretože leukémia môže byť roky bez príznakov a často sa príznaky leukémie zhodujú so symptómami iných chorôb, je dôležité pravidelne ju vyšetrovať.

Rakovina krvi je agresívny typ rakoviny, preto je dôležitá jej včasná diagnostika. Budeme dbať na seba a svoje zdravie. Nezabudnite na dobre známu pravdu, že chorobe sa dá ľahšie predchádzať ako liečiť.

ZDROJ:headinsider.net

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>