15 tichých príznakov lupusu, ktoré sú veľmi podobné chrípke. Nemali by ste ich ignorovať, ale naučiť sa ich rozpoznať

Toto autoimunitné ochorenie je ťažké diagnostikovať, pretože napodobňuje toľko iných chorôb. Ak máte viac ako štyri príznaky lupusu, môže to byť čas, aby ste sa obrátili na svojho lekára.

Máte pocit, že máte chrípku, ale nemôžete sa z nej dostať

Horúčka, zimnica, svalové bolesti a ospalosť sú všetky klasické príznaky bežnej chrípky. Ale mnohí si neuvedomujú, že sú tiež niektorými z prvých príznakov lupusu, hovorí Delphine Lee, MD, PhD, riaditeľ laboratória Dirks / Dougherty pre výskum rakoviny a oddelenie translačných imunológií v John Wayne Cancer Institute Providence Saint John’s Health Center v Santa Monice v Kalifornii. „Rozdiel medzi chrípkou a lupusomu je, že chrípka sa zlepší za štyri až desať dní,“ dodáva, ale symptómy lupusu môžu trvať týždne alebo mesiace alebo prísť a odísť do cyklov.

Znižujete telesnú hmotnosť, ale nie ste na diete

Náhle zníženie hmotnosti môže znieť ako sen, ale s lupusom to môže byť jedným z prvých signálov nočnej mory. Pretože lupus je autoimunitná porucha, ktorá spôsobuje, že imunitný systém organizmu môže sám zaútočiť, môže napadnúť štítnu žľazu a hormóny, ktoré zase ovplyvňujú vašu váhu. Dr Lee hovorí, že strata hmotnosti je najčastejšie, ale lupus môže tiež spôsobiť zadržiavanie vody, ktorý sa môže prejaviť ako prírastok hmotnosti u niektorých ľudí.

Lymfatické uzliny sú malé štruktúry v tvare fazule vo vašom tele, ktoré pomáhajú bojovať proti infekciám a filtrujú škodlivé látky. Normálne ich nemôžete vidieť ani cítiť, ale keď pracujú nadčas, ako v prípade lupusu, môžu sa viditeľne opuchnúť a budú bolestivé na dotyk. Najčastejším miestom, ako ich cítiť, je pozdĺž vášho krku, dolnej čeľuste a za ušami, ale môžu tiež napučať vo vašej slabine, bruchu, podpazuší a na iných miestach.

Dostanete vyrážky pri jasnom slnečnom svetle

Červená, vyrážka v tvare motýľa nad nosom na tvári, ktorá je vyvolaná slnečným žiarením, je jedným z jedinečných symptómov lupusu, hovorí Dr. Lee. Spočiatku to môže vyzerať, akoby ste mali z tepla opálenú tvár, ale na rozdiel od tepla, vyrážka pri lupuse môže dlho po opustení slnka pretrvávať.

„Vyčerpaný“ a neustály pocit únavy

„Nie je to len vaša každodenná únava, pri lupuse máte pocit, že sa doslova nemôžete dostať z postele,“ hovorí Dr. Lee. Samozrejme, vyčerpanie môže mať mnoho príčin od depresie,rakoviny až po mononukleózu, takže tento symptóm sám osebe nie je znakom lupusu, ale ak je to jeden z dlhšieho zoznamu lupus-podobných príznakov, stojí za to zvážiť.

Máte pľuzgiere na zvláštnych miestach

Blister na päte? To nie. Ale viac blistrov vo vnútri nosa alebo úst? Zavolajte lekára. Existujú aj iné choroby, ktoré spôsobujú bolestivé hrbole na vašom tele (ako sú STD), ale lézie na vašich slizniciach sú bežným znakom lupusu, hovorí Dr. Lee.

Vaše vlasy vypadávajú v chumáčoch

Zatiaľ čo lupus môže postihnúť obidva pohlavia, 90% všetkých diagnostikovaných prípadov je u žien vo veku od 15 do 44 rokov. A jeden z najviac devastujúcich symptómov lupusu je strata vašich krásnych vlasov, hovorí Lee. Môžete si všimnúť  straty významného objemu v krátkom časovom období.

Vaše ruky sú studené aj v lete

Mnoho žien má studené ruky a nohy, ako to dokazuje mnoho mužov. Ale ak sa vaše prsty studené aj v lete a často vám je extrémne zima, modli, alebo ich cítite znecitlivené, môže to byť Raynaudov syndróm. Tento syndróm je choroba, ktorá postihuje krvný obeh a môže byť znakom lupusu, hovorí Dr. Lee.

Máte pocit, že máte artritídu, ale máte len 30 rokov

Bolestné, opuchnuté kĺby nemusia byť problémom starších. Bohužiaľ, veľa mladých pacientov s lupusom vykazuje príznaky podobné artritíde v kĺboch, najmä v nohách, pričom bolesť je najhoršia ráno a zlepšuje sa tým, ako deň pokračuje.

Máte bolesť na hrudníku

„Infarkt!“ je to prvá (panikálna) myšlienka, keď máte bolesť na hrudníku, ale ak váš doktor povie, že to nie je kvôli srdcovým chorobám, môže byť príčinou lupus. Autoimunitná choroba môže zapríčiniť opuch v celom tele, vrátane vakov v okolí srdca a pľúc, čo spôsobuje konzistentnú, nudnú bolesť na hrudníku, vysvetľuje doktorka Leeová. Ak sú to vaše pľúca, ktoré sú primárne postihnuté, môžete mať tiež dýchavičnosť.

Máte psychotickú prestávku

„Lupus môže napadnúť akýkoľvek orgán v tele, ktorý zahŕňa mozog, niekedy spôsobuje psychózu,“ hovorí Lee. „Mnohí ľudia prichádzajú do myslenia, že majú náhle schizofréniu alebo sa bláznili, ale v skutočnosti je to choroba.“ Neurologické príznaky lupusu môžu zahŕňať halucinácie (vizuálne i sluchové), paranoje, zmätenosť, náladovosť a záchvaty, ktoré sa často vyskytujú náhle a bez predchádzajúcej duševnej choroby.

Máte problémy s močením

Obličky sú jedným z najbežnejších orgánov postihnutých lupusom, čo znamená, že môžete cítiť bolesť bokov alebo chrbta, máte problémy s močením a zadržiavate vodu. Váš lekár môže objaviť aj vysoké hladiny bielkovín v moči.

Máte pálenie záhy, ktoré sa jednoducho nedá nezastaviť

Gastrointestinálne problémy, ako je pálenie záhy, žalúdočné kŕče a hnačka, sú tiež bežnými príznakmi lupusu, pretože ochorenie môže zapríčiniť zápal vášho čreva. Utrpitelia sa často pokúšajú o rôzne domáce lieky alebo si dajú predpísať lieky, ale nájdu len na chvíľu úľavu.

Nemôžete vynosiť dieťa

Lupus môže spôsobiť problémy s krvnou zrážanlivosťou, hovorí Lee a jedným z najsmutnejších prejavov tohto ochorenia sú opakované potraty u žien. Otehotnieť nie je problém, ale zostať tehotná môže byť nemožné. Zrážanie môže tiež spôsobiť, že sa vaše periódy stanú ťažkými alebo nepravidelnými.

ZDROJ:rd.com

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

error: Content is protected !!