14 najzdravších liečivých rastlín, ktoré by ste mali pestovať vo svojej záhrade

Podľa Henry J. Kaiser Family Foundation, priemerný Američan vo veku od 19 do 64 rokov kupuje takmer 13 liekov ročne a toto číslo sa takmer zdvojnásobuje pre osoby staršie ako 65 rokov. protiopatrenia lieky, ktoré ľudia kupujú na zmiernenie bolesti, svrbenie, alergie, zažívacie problémy a iné choroby.

Nákup toľkých liekov môže byť drahé a vystavuje vás mnohým nežiaducim, ťažko zvládnuteľným vedľajším účinkom. Hoci niektorí ľudia nepochybne potrebujú svoje lieky, mnohé čerstvé bylinky a rastliny majú podobné účinky. Ak chcete vyskúšať prirodzenú alternatívu k liekom, pestovanie týchto 14 bylín a rastlín môže byť presne to, čo vaše telo a vaša záhrada potrebujú.

ANÍZ

Rastlina anízu je asi dva metre vysoká a zvyčajne kvety do júla. Zberať celú rastlinu a rozmnožovať semená. Semená anízu, ktoré chutia ako sladké drievko, môžu liečiť rôzne ochorenia, vrátane kašľa, astmy, nevoľnosti, zažívacích ťažkostí a prebytku plynu. Anýz má tiež estrogénne účinky, stimuluje produkciu materského mlieka u dojčiacich matiek.

ASHWAGANDHA

Ashwagandha súvisí s paradajkami a po stáročia sa používa v tradičnej indickej medicíne na podporu imunitného systému a pomáha telu vyrovnať sa so stresom. Rastlina by mala byť spustená v interiéri v neskorej zime a presadená vonku, keď nie je riziko mrazu. Potom, čo sú plody zrelé a listy začnú schnúť, vytiahnite rastlinu a pozbierajte korene. Čaj vyrobený zo sušených koreňov možno okrem iného použiť na liečbu úzkosti, depresie, vysokého cholesterolu a vysokej hladiny cukru v krvi. Ashwagandha sa neodporúča pre tehotné osoby alebo osoby, ktoré v súčasnosti užívajú sedatíva. 

ASTRAGALUS

Astragalus je súčasťou rodiny strukovín a pochádza z Číny a Mongolska. Aj keď nie je ťažké túto rastlinu udržať, trvá veľa času na to, aby sa využili výhody. Semená môžu byť dopestované v interiéri a presadené vonku, keď je počasie teplé, zber periférnych koreňov po troch rokoch. Okrem ochrany tela pred stresom a podporou imunitného systému, čaj vyrobený zo sušených koreňov môže liečiť prechladnutie, alergie, vysokú hladinu cukru v krvi a ochorenie obličiek.

KORIANDER

Koriandr je ročná bylina, ktorá sa najčastejšie pestuje pre čerstvé listy a sušené semená, ktoré sa majú použiť pri varení. Najlepšie rastie v dobre odvodnenej pôde, či už v úplnom slnku alebo v čiastočnom tieni. Po vyklíčení sa môže koriander zozbierať približne tri až štyri týždne.

Koriandr má mnoho prospešných vlastností a môže sa používať na liečbu plesňových infekcií a zápalov, ako aj na podporu zdravej kože a vlasov.

FENIKEL

Fenikel môže byť použitý v mnohých formách, vrátane semien, listov a cibule, ktorá má príchuť podobnú sladkého drievka. Keďže fenikel pochádza zo Stredozemného mora, potrebuje miernu klímu a dobre odvodnenú pôdu.

Fenykl bojuje s nadúvaním, prebytočným plynom, poruchami trávenia a zápchou. Fenikel môže byť tiež použitý vo varení, čo z neho robí všestranný doplnok do záhrady.

ŽENŠEN

Po tisíce rokov ľudia používali ženšen ako bylinný liek. Je to vytrvalá rastlina, ktorá rastie v chladnejších klimatických pásmach Severnej Ameriky a východnej Ázie, jej mäsité korene poskytujú množstvo zdravotných výhod. Pestovanie ženšenu môže byť výzvou, pretože uprednostňuje chladné teploty a neutrálne pH pôdy. Ženšen môže rásť päť až desať rokov, kým sa zrodia korene – je to investícia do vašej záhrady a vášho zdravia. Ženšen posilňuje imunitný systém a lieči prechladnutie. Môže tiež zlepšiť hladinu cukru v krvi, duševné zdravie a energiu. Ženšen je tiež známy ako adaptogénna bylina.

GOLDENSEAL

Goldenseal, tiež známy ako orangeroot alebo žltý puccoon, je členom rodiny blatouch. Mnohé indiánske kmene používali goldenseal korene po stáročia v tradičnej medicíne ako prírodné antibiotikum, liečbu prechladnutia, bolesť v krku, hnačku, infekcie močových ciest a vyrážky. Vzhľadom k tomu, že rastie prirodzene v severovýchodných Spojených štátoch, goldenseal potrebuje veľa tieňa, aby dobre rásť v domácej záhrade. Vyžaduje tiež neutrálnu, dobre odvodnenú pôdu.

SVÄTÝ BASIL (TULSI)

Na rozdiel od sladkej bazalky používanej pri varení, svätá bazalka bola použitá v tradičnej indickej medicíne po celé stáročia. Všetky časti zariadenia môžu byť použité pre rôzne domáce opravné prostriedky, čo z neho robí všestranný doplnok do domácej záhrady. Kvety môžu liečiť zápal priedušiek, listy môžu byť použité na uhryznutie hmyzom a celá rastlina alebo čaj môže pomôcť nevoľnosti, zvracaniu a hnačke. Okrem toho je známe, že svätá bazalka zlepšuje cholesterol a hladinu cukru v krvi, znižuje zápal a chráni žalúdok. Napokon, svätá bazalka môže tiež posilniť imunitný systém a zlepšiť duševné zdravie a energetickú úroveň. Svätá bazalka vyžaduje veľa slnka a vlhkej pôdy, aby rástli, a rastlina bude produkovať viac listov, keď sa viac zberá. Uchopte púčiky pred tým, než kvetinu udržia aktívnu dlhšie. 

LEVANDUĽA

Levanduľa je krásna rastlina, ktorá sa môže pochváliť farebnými kvetmi a intenzívnou, sladkou vôňou. Hoci levanduľa je pomerne dobre známa pre svoju schopnosť upokojiť úzkosť a stres a zlepšiť spánok, levanduľa má niekoľko ďalších zdravotných výhod. Jedením levandule môžete zlepšiť žalúdočné problémy, ako je nadúvanie a poruchy trávenia a olej z rastliny levandule môže zmierniť svrbenie vyrážok a uhryznutie hmyzom. Levanduľa potrebuje veľa slnka, priestoru a dobre odvodnenú pôdu na rozkvet. Ak chcete, aby rastlina trvala tak dlho, ako je to možné, uistite sa, že postriháte rastliny potom, čo odkvitnú. 

SLADKÉ DRIEVKA

Hoci väčšina ľudí je oboznámená s sladkého drievka ako cukrík, koreň sladkého drievka má v skutočnosti veľa liečivých vlastností a môže byť konzumovaný ako čaj pre maximálne prínosy. Sladké drievko môže liečiť kašeľ, astmu a pálenie záhy. Ak chcete pestovať sladké drievka, uistite sa, že dostane veľa slnka, má adekvátne odvodnenie, a má dostatok priestoru, ako to môže rásť až päť stôp vysoký. Rastliny sladkého drievka musia rásť približne tri roky, kým sa ich korene môžu zbierať.

MÄTA

Takmer všetky odrody mäty rýchlo rastú a rýchlo sa šíria, napadajúc celú vašu záhradu, ak nie ste opatrní. Uistite sa, že majú v záhrade svoj vlastný priestor – oddelený od zvyšku rastlín – alebo pestujú mätu v hrnci, aby ju obsahovali. Mint potrebuje veľa slnka a vlhkej pôdy.

Môžete buď zbierať listy jednotlivo alebo znížiť celú rastlinu nad druhou sadou listov priamo pred ňou kvety.

Listy máty môžu liečiť zlý dych, poruchy trávenia, nevoľnosť, bolesti hlavy, kašeľ, astmu, dutiny a syndróm dráždivého čreva.

OREGON HROZNA

Oregon hrozna je vždyzelený ker pôvodom zo severozápadných Spojených štátov. Rastlina je veľmi pestrá po celú sezónu a produkuje modro-fialové ovocie. Je to prirodzené antibiotikum, ktoré možno použiť na liečbu hnačky, infekcií močových ciest a kožných ochorení. Pestovať ker v čiastočnom tieni a kyslej pôde získať najzdravšie rastliny. 

ROZMARÍN

Rozmarín je unikátna bylina s vôňou koláčov, drevených stoniek a krásnych modrých kvetov. To môže dobre rásť buď vnútri alebo vonku, aj keď stále potrebuje veľa svetla, ak sa pestuje v domácnosti. Rastliny rozmarínu potrebujú dobre odvodnenú pôdu a robia sa obzvlášť dobre v horúcom, vlhkom prostredí. Aby sa podporil rast, uistite sa, že prerezávate rozmarínové kríky.

Táto bylina má rôzne zdravotné prínosy, ktoré obsahujú antiseptické, protiplesňové a antioxidačné vlastnosti. Použite rozmarín na zvýšenie pamäte alebo na boj proti infekcii. Vetvičky môžu byť tiež použité vo varení pridať unikátne, pikantnú chuť mäsa, zemiakov, zeleniny a polievok.

ŠALVIA

Šalvia je krásna bylina s jemnými listami a farebnými kvetmi. Hoci sa šalvia najčastejšie používa pri varení, je silnou antioxidačnou a antimikrobiálnou rastlinou. Môže sa použiť na boj proti účinkom starnutia. Môže tiež liečiť úzkosť, únavu, poruchy trávenia a bolesť v krku.

Ak chcete pestovať šalvia, rastlín na slnku a uistite sa, že pôda vlhká, pretože rastliny potrebujú veľa vody, aby sa darilo. Zastrihávajte drevené stonky, aby bola rastlina produktívna. Okrem použitia šalvie vo varení a medicíne sa predpokladá, že pálenie šalvie zanecháva priestor negatívnej energie.

Príroda poskytla ľudstvu mnoho liečivých bylín a rastlín. Ak chcete vyskúšať prírodnú alternatívu od predpisovaniu liekov, poraďte sa so svojím lekárom o doplnení byliniek a rastlín. Prírodné lieky môžu tiež nahradiť mnohé voľne predajné lieky.

Hoci niektoré z týchto bylín a rastlín vyžadujú trochu času a trpezlivosti na rast, mnohé z nich sa ľahko pestujú v domácej záhrade a môžu sa zbierať v priebehu niekoľkých týždňov. Ak chcete prejsť z piluliek na prírodnú alternatívu (alebo doplnok lieky s prírodnými prostriedkami), skúste využiť to, čo príroda už poskytuje pestovanie týchto bylín a rastlín vo vašej záhrade.

ZDROJ:gardeningchannel.com

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>