10 včasných varovných príznakov lupusu, ktoré potrebujete vedieť. Ak ich prehliadnete môžu byť veľmi nebezpečné alebo dokonca až smrteľné

Nedávno herečka a speváčka Selena Gomez muselpodstúpiť transplantáciu obličky. Jej najlepšia priateľka, jej darovala obličky. Selena Gomez potrebovala transplantáciu obličiek, pretože má lupus a táto choroba zničila jej obličky. Čo presne je lupus? Ako môže priemerná osoba skrývať včasné varovné príznaky lupusu predtým, ako spôsobuje takéto zdravotné problémy?

Lupus je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje zápal v celom tele. Autoimunitné ochorenie znamená, že imunitný systém tela napadne vlastné tkanivá tela. Lupus je známy tým, že je veľmi ťažké diagnostikovať, pretože každý človek, ktorý ho má, môže mať veľmi odlišný súbor symptómov. Medzi včasné príznaky lupusu všeobecne začne v ranej dospelosti. Byť vzdelaný o príznakoch tejto poruchy môže pomôcť ľuďom, ktorí majú, dostať správnu liečbu včas, aby sa nevyskytli nebezpečné komplikácie, ako je strata obličiek.

Presná príčina lupusu nie je známa. Odborníci sa domnievajú, že to môže byť kombinácia genetiky, prostredia a hormónov. Ženy majú 9-krát vyššiu pravdepodobnosť lupusu ako muži. Afroameričania majú 3 až 4 krát vyššiu pravdepodobnosť lupusu než belochov.

 Príznaky lupusu:

  • 1. Tráviace problémy. Ľudia s lupusom často trpia problémami tráviaceho systému. Zahŕňa mierne problémy, ako je pálenie záhy a reflux kyseliny.
  • 2. Sucho v ústach a oči. Lupus môže niekedy spôsobiť ďalšiu autoimunitnú poruchu známu ako Sjogrenovu chorobu. Ľudia, ktorí vyvinuli túto chorobu, často trpia suchosťou očí a úst.
  • 3. Únava. Až 90% ľudí, ktorí majú lupus, má pocit únavy. Táto únava môže prísť aj so závratmi, problémami s koncentráciou alebo bolesťami hlavy.
  • 4. Horúčka. Horúčka spôsobená lupusom je zvyčajne nízka horúčka, bez inej zjavnej príčiny.
  • 5. Vypadávanie vlasov. Vlasy ľudí s lupusom sa môžu zmierniť alebo môžu vypadnúť v zhlukoch. Vlasy sa zvyčajne stávajú krehkými a nezdravými.
  • 6. Problémy s obličkami. Konkrétne, lupus môže spôsobiť stav obličiek známy ako nefritída. Príznaky nefritídy zahŕňajú krv v moči, tmavý moč, časté močenie, vysoký krvný tlak, bolesť na strane a opuch dolných nôh a nôh.
  • 7. Problémy s pľúcami. Niektorí ľudia s lupusom majú problémy s pľúcami a dýchaním, napríklad dýchavičnosť a bolesť pri vdychovaní.
  • 8. Vyrážka. Asi polovica ľudí, ktorí majú lupus, má veľmi charakteristickú vyrážku. Vyrážka je červená vyrážka v tvare motýľa, ktorá sa šíri cez líce a nos nosa. Lupus môže tiež spôsobiť, že pokožka je citlivá na slnečné svetlo.
  • 9. Zdurené kĺby. Oteklé kĺby sú často sprevádzané bolesťou a stuhnutím. Tento symptóm lupusu je zvyčajne horšie ráno.
  • 10. Problémy so štítnou žľazou. Lupus môže spôsobiť tak nedostatočnú aktivitu, ako aj nadmernú aktivitu štítnej žľazy.

1,4 milióna ľudí iba v Spojených štátoch má lupus. Ak nie je liečený lupus správne, môžu sa vyskytnúť závažné komplikácie. Môžu to byť krvné problémy, problémy s krvnými cievami, vysokorizikové tehotenstvo, infekcie, problémy s obličkami, problémy s pľúcami, potrat, problémy s nervovým systémom, smrť tkaniva a poruchy počatia.

Tieto komplikácie môžu byť veľmi nebezpečné alebo dokonca smrteľné. Aj keď neexistuje žiadny spôsob, ako vyliečiť lupus, existujú spôsoby kontroly choroby. Každý by mal dávať pozor na včasné varovné príznaky lupusu.

ZDROJ:positivemed.com

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>