10 skorých príznakov rakoviny pankreasu, ktoré nemožno nikdy ignorovať

Pankreas je jedným z tých orgánov, ktoré sa prakticky nezabúdajú. Má dĺžku 20 cm a pankreas sa nachádza za žalúdkom. Jeho hlavnými funkciami sú podpora trávenia a kontrola hladiny cukru v krvi. Za normálnych okolností je jej práca neviditeľná. Ale keď dôjde k porušeniu jeho činnosti, celé telo trpí.

Podľa National Cancer Institute (USA) je približne 2% ľudí diagnostikovaných s rakovinou pankreasu. Toto ochorenie je charakteristické rovnako pre mužov aj pre staršie ženy, ale vyskytujú sa prípady tohto ochorenia už v mladom veku.  Rakovina pankreasu má hrozné štatistiky: iba 8% pacientov má päťročnú mieru prežitia od okamihu diagnózy. Je to hlavne kvôli ťažkej diagnóze v skorých štádiách choroby, keď je liečiteľná. Koniec koncov, pankreas sa nachádza hlboko vo vnútri tela, a preto nie je nádor v počiatočných fázach viditeľný a nie je chorý.

American Cancer Society varuje, že z tohto dôvodu príznaky tohto ochorenia často zostávajú bez povšimnutia, až kým sa rakovina rozšíri do ďalších orgánov.  Preto je veľmi dôležité poznať včasné príznaky rakoviny pankreasu a pri ich identifikácii s nimi zaobchádzať so všetkou vážnosťou, hovorí MUDr. Anton Bilchik, chirurg, profesor chirurgie, vedúci oddelenia výskumu chorôb tráviacich orgánov v Cannes Institute John Wayne (Kalifornia). Zaznamenal neskorú návštevu pacientov u lekára, keď sa ich stav výrazne zhoršil. To platí najmä pre ženy. Keďže ide o smrteľnú chorobu, nemali by ste ju riskovať. Preto, drahé ženy, v prítomnosti aspoň jedného zo symptómov choroby okamžite vyhľadajte lekára! Nech je to lepší falošný poplach ako vynechaná rakovina. 

Prvé príznaky rakoviny pankreasu

1. Žltosť skléry očí a pokožky

Je tiež príznakom mnohých ďalších chorôb, najmä alkoholizmu, ochorení pečene. Ako vysvetlil profesor Anton Bilchik, príčinou je primárna tvorba nádoru v hlave pankreasu, v blízkosti žlčovodu. Aj ten najmenší nádor môže vyvinúť tlak na žlčový kanál a blokovať ho. Ako viete, jednou z funkcií žlče je odstránenie bilirubínu, odpadu z červených krviniek. Ak je táto funkcia narušená, nadmerný bilirubín spôsobuje zožltnutie kože a skléry. Bez ohľadu na príčinu je to jeden z tých príznakov, ktoré nemožno striktne ignorovať.

2. Máte pocit, že ste tehotná 4 mesiace

S rastom nádorov pankreasu sa môže brucho roztiahnuť. Toto je prvá vec, ktorú si ženy najčastejšie všimnú. O tom však nechodia k lekárovi, pretože tomu neprikladajú veľký význam. Bilchik však zdôrazňuje potrebu skríningu. Môže sa stať, že to nie je rakovina. Je však lepšie byť v bezpečí ako ľutovať. 

3. Keď vidíte svoj obľúbený dezert, zvádza vás k zvracaniu

Strata chuti do jedla je ďalším príznakom rakoviny pankreasu. Ako nádor rastie, na okolité orgány vrátane žalúdka sa vyvíja tlak. Výsledkom je nevoľnosť alebo pocit rýchlej sýtosti, aj keď ste nejedli celé hodiny. Jesť môže v niektorých prípadoch spôsobiť bolesť.

4. Neprimerané chudnutie

Nedostatok chuti do jedla spravidla vedie k rýchlemu chudnutiu. V priemere osoba stráca v priemere viac ako 5% svojej váhy počas šiestich mesiacov až jedného roka. Tento symptóm tiež vyžaduje vyšetrenie lekárom, zdôrazňuje profesor Bilchik.

5. Bedrá bolia od bolesti

Rastúci nádor pankreasu tlačí nielen na vnútorné orgány, ale aj na spodnú časť chrbtice a chrbtových svalov, čo spôsobuje neustálu tupú bolesť. Ženy majú tendenciu vysvetľovať túto bolesť chrbta pri menštruačnom alebo premenštruačnom syndróme. Neustála bolesť (ktorá sa neodstráni po ukončení menštruácie) by vás mala upozorniť a poskytnúť vážny dôvod na návštevu lekára.

6. Moč je ako čaj

Tmavý moč je príznakom dehydratácie, je však tiež veľmi často prvým príznakom žltačky. V dôsledku nádoru sa množstvo vylúčeného žlče znižuje, hladina bilirubínu v krvi stúpa a moč stmavne. Ak zvýšenie spotreby vody nezmení farbu moču na svetlo žltú, vyhľadajte lekára. Keďže žltačka je skorým príznakom rakoviny pankreasu, vysvetľuje profesor Bilchik.

7. Pretrvávajúce svrbenie kože

Prvým príznakom žltačky a rakoviny pankreasu je svrbivá koža. Bilirubín, ktorý sa hromadí v koži, spôsobuje svrbenie ešte predtým, ako sa objaví jeho žltkastosť. Ak neviete vysvetliť príčinu svrbenia, je potrebné lekárske vyšetrenie.

8. Výkaly neobvyklého vzhľadu

Ak je stolica šedá, vyčírená, mastná, je to zlé znamenie. Ide opäť o bilirubín. Z tela sa odstraňuje črevami stolicami, čo jej dodáva charakteristickú tmavohnedú farbu. Keď je však bilirubín nízky z dôvodu kompresie žlčových ciest nádorom, zostáva v tele. Preto sa farba a štruktúra výkalov líši. Dôvody môžu byť rôzne: ochorenie pečene, gastrointestinálna infekcia, rakovina pankreasu. Určite je potrebné poradiť sa s lekárom, ak sú výkaly zmenené, plávajú a zostávajú na hladine vody. 

9. Bolesť žalúdka

Mnoho ľudí si myslí, že ísť k lekárovi a sťažovať sa na bolesti žalúdka je trochu detinské. Ale tento druh nešpecifickej bolesti môže byť skorým príznakom rakoviny pankreasu, hovorí Dr. Bilchik. Pankreas sa nachádza za dolnou časťou žalúdka, takže nádor môže spôsobovať slabú, ale stálu bolesť v žalúdku, bez ohľadu na stravu.

10. Pocit vnútorného nepohodlia

Včasné odhalenie tohto ochorenia je možné, ak venujete pozornosť takým implicitným príznakom, ako je dlhodobý pocit únavy, letargia, slabosť a nevysvetliteľné zhoršenie zdravia.

Pamätajte na to, že je lepšie skontrolovať lekára ešte raz, ako vynechať nebezpečnú chorobu. Rakovina pankreasu má jednu vražednú vlastnosť: čím zreteľnejšie sú jej príznaky, tým horšia je prognóza.

Jedinou podmienkou, ktorá dáva nádej na vyliečenie nebezpečnej choroby, je jej včasná diagnostika. Vyššie uvedené príznaky vám umožňujú určiť chorobu v počiatočnej fáze. Ak by ktorýkoľvek z týchto príznakov mal okamžite vyhľadať lekársku pomoc !

ZDROJ:/headinsider.net/

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>