10 dôvodov prečo vaše nohy puchnú a ako vyriešiť tento problém

Opuch nôh môže byť spôsobený mnohými faktormi. Jedná sa o sedavý životný štýl, stravovacie návyky, fyziologické vlastnosti atď.

Zistite, prečo sa objavujú opuchy nôh, a získajte odporúčania, ako sa ich zbaviť.

Prečo nohy napučiavajú

Ak si nemôžete obuť sandále, v ktorých ste vlani v lete vyzerali tak atraktívne, alebo keď sa vaše členky a štíhle nohy začnú napučiavať, môže to byť signál, že vo vašom tele niečo nie je v poriadku.

Existuje viac ako 50 rôznych príčin opuchu nôh, členkov a nôh, hovorí Britt H. Tonnessen, MD, cievny chirurg z Yale.   

Jednou z príčin opuchu nôh je účinok zákonov gravitácie, keď sa prebytočná tekutina hromadí v dolných končatinách – kvôli tomu, že pod vplyvom gravitačných síl je prietok krvi do nôh väčší ako odtok. Britt H. Tonnessen často dáva svojim pacientom nasledujúci príklad: Keby sme boli na Mesiaci, tak by sa to nestalo, pretože gravitácia je na mesiaci oveľa slabšia.  Telo má 2 drenážne systémy. Prvým systémom sú  žily, ktorými krv prúdi z dolných končatín do srdca. Druhým je lymfatický systém, ktorý pozostáva z najmenších lymfatických ciev, cez ktoré dochádza k odtoku lymfy do žíl. Tieto dva systémy pracujú v tandeme a zabezpečujú cirkuláciu tekutín v tele. Ak však tekutina zostane v nohách, objaví sa opuch nôh. Na konci dňa mierne opuchnú nohy? Toto sa považuje za normálne, pokračuje Dr. Britt H. Tonnessen. Ak sa však opuch začne zvyšovať alebo sa opuch objaví iba na jednej nohe, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Hlavné príčiny opuchu nôh

1. Opuch nôh v dôsledku predĺženého pobytu na nohách

Ak počas pracovného dňa stojíte dlhú dobu, chodíte veľa alebo ste v sede, na konci dňa sa v nohách objaví bolesť a opuch. Príčinou tohto opuchu je gravitácia. V tomto prípade je možné zmierniť svoj stav zmenou polohy tela. Postačuje zdvihnúť nohy niekoľkokrát denne nad srdcovú hladinu o 20-30 minút (samozrejme, ak je to možné) alebo aspoň večer. Tonnessen je veľkým zástancom nosenia kompresívnych pančúch. Používajú sa na zabránenie opuchu dolných končatín. Kompresné pančuchy prechádzajú od chodidla po koleno, mierne napínajú chodidlo a členok, čím bránia hromadeniu tekutiny v nohách.

2. Opuch nôh a vysoký príjem soli

Soľ zadržuje tekutinu v tele, čo môže spôsobiť opuch. Preto Tonnessen odporúča, aby jeho pacienti kontrolovali množstvo spotrebovanej soli. Obzvlášť veľa soli sa nachádza v konzervovaných potravinách. Denný príjem soli je 2-2,5 g.

3. Edém v dôsledku zranenia

Edém sa môže objaviť v dôsledku podliatin, zlomenín alebo zápalu šľachy. V tomto prípade je opuch sprevádzaný bolesťou a nepohodlím, zimnicou, začervenaním kože. Je to reakcia tela na zápalový proces alebo poškodenie kĺbov. Aktívne prísun krvi do postihnutej oblasti pomáha liečiť výsledné zranenie alebo redukuje zápalový proces. Musíte zaistiť zvyšok končatín a užívať protizápalové lieky, ktoré zmierňujú bolesť a opuch.

4. Opuch počas tehotenstva

Mnoho žien počas tehotenstva trpí opuchom, takže sú nútené zmeniť svoje podpätky na pohodlnú obuv bez podpätkov. V tele nastávajúcej matky prudko stúpa množstvo tekutiny. Rastúce brucho vytvára tlak na panvové orgány a žily, čo spomaľuje krvný obeh v nohách. Prebytočná tekutina sa hromadí v tkanivách. Určitú úlohu pri výskyte opuchov počas tehotenstva hrá hormón relaxín, ktorý uvoľňuje väzivo na nohách. Vzhľad miernej opuchy sa považuje za normu. Dá sa odstrániť dodržiavaním jednoduchých pravidiel: mierna fyzická aktivita; dodržiavanie pitného režimu pri súčasnom znížení príjmu tekutín; pohodlné topánky; zdravé stravovanie. Ak je opuch nôh sprevádzaný bolesťou hlavy, nevoľnosťou alebo neostrým zrakom, mali by ste sa poradiť s lekárom, pretože to môžu byť príznaky preeklampsie, neskorej tehotenskej toxikózy, ktorá si vyžaduje neodkladnú lekársku starostlivosť.

5. Opuch nôh ako príznak PMS

Problém premenštruačného syndrómu (PMS) sa týka veľkého počtu žien. Okrem pocitov podráždenia, bolesti a iných pôžitkov, ktoré vznikajú v dôsledku hormonálnych zmien v posledných dňoch pred menštruáciou, je možný opuch rúk a nôh. Ako si môžem pomôcť s PMS? Správna vec je navštíviť lekára. Môžete začať tým, že sledujete pitný režim, znižujete príjem soli a dostatočnú fyzickú aktivitu.

6. Opuch nôh v dôsledku nadváhy

Ak ste v poslednej dobe získali viac libier, môžete si všimnúť, že vaše nohy sú väčšie. Keď sedíte, nadmerná váha brucha vytvára tlak na panvové orgány, čo môže narušiť pohyb lymfy z nôh. Dokonca aj malý úbytok hmotnosti pozitívne ovplyvní stav vašich nôh. 

7. Opuch nôh v dôsledku vedľajších účinkov liekov

Niektoré lieky, vrátane perorálnych kontraceptív, steroidných liekov, antihypertenzív (blokátory vápnikových kanálov), niektorých antidepresív a liekov proti cukrovke, môžu spôsobiť zadržiavanie tekutín v tele, čoho dôsledkom môže byť opuch nôh. Ak máte podozrenie na taký vedľajší účinok liekov, ktoré užívate, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom. Ale ak vám liek skutočne pomôže, možno by ste mali zmeniť svoje sandále na pohodlné mokasíny?

8. Opuch nôh s kŕčovými žilami

Tonnessen poznamenal, že kŕčové žily sa začínajú vyvíjať v mladom veku. Kŕčové žily – pomerne časté ochorenie, pri ktorom žily oslabujú, strácajú tón a pružnosť. Nástup choroby je spojený s poruchou žilových chlopní, ktoré spomaľujú tok krvi do srdca. Krv v žilách stagnuje a postupne vedie k napínaniu žilovej steny. Vyskytuje sa žilová nedostatočnosť, objavuje sa opuch nôh a členkových kĺbov. Kompresné pančuchy, chudnutie, špeciálna gymnastika pomôže zmierniť príznaky kŕčových žíl a zabrániť porážke nových žíl.

9. Opuch nôh v dôsledku trombózy krvných ciev

Neočakávané opuchy nôh, najmä jednej nohy, môžu znamenať, že máte vaskulárnu trombózu, závažné ochorenie hlbokých žíl. Môže sa to stať v každom veku, ako poznamenal Dr. Tonnessen. Hlavným spôsobom diagnostikovania tohto ochorenia je ultrazvukové vyšetrenie. Liečba by sa mala začať okamžite riedením krvi a činidlami zrážajúcimi krv, aby sa zabránilo pohybu krvných zrazenín smerom do mozgu, srdca a pľúc. 

10. Opuch nôh ako alarm pre okamžitú lekársku starostlivosť

Ak sa opuch nôh zvyšuje a je sprevádzaný ďalšími príznakmi, ako sú dýchavičnosť, bolesť na hrudníku, pocit zúženia hrudníka alebo brucha, vyhľadajte lekára alebo zavolajte sanitku. Môže to byť jeden z príznakov ochorenia srdca, obličiek alebo pečene. V niektorých prípadoch sa dá predpokladať, že nadmerná hmotnosť v bruchu stláča lymfatické cievy, čím spôsobuje opuch nôh.

Zistili sme teda, že malý opuch nôh nie je zvlášť nebezpečný a je normálny. Je dôležité zabrániť ďalšiemu hromadeniu prebytočnej tekutiny v tele. Ak to chcete urobiť, neváhajte sa poradiť s lekárom a vziať si zdravie do vlastných rúk.

ZDROJ:jensprav.ru

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>